Potrebujete poradiť? Volajte kedykoľvek na +420 725 675 675

Ako si vybrať odkvapy?

alebo ako na odvodnenie strechy

Odkvapový systém, hoci netvorí zrovna najvýznamnejšie položku stavby, sa môže stať zdrojom významných problémov, ak nefunguje správne. Preto sme pre Vás pripravili akúsi kuchárku na tému: Ako si správne vybrať odkvap pre Vašu strechu.
 
Rozdelenie odkvapov
Odvodnenie strechy domu môže byť podľa umiestnenia žľabu voči streche označené nasledovne:
- nástrešné žľab (žľab je umiestnený v rovine strechy, pred odkvapové hranou strechy)
- podstrešné žľab (žľab je zavesený na hákoch pod odkvapovou hranou strechy)
- mezistřeší žľab (žľab je umiestnený medzi dvoma strešnými rovinami, z ktorých sa do neho zrážky stekajú)
Najbezpečnejším z uvedených žľabov je žľab podstrešná, u ktorého ak dôjde k zahlteniu snehom alebo ľadom, voda jednoducho zo žľabu pretečie. Pri oboch zvyšných žľabov môže dôjsť napríklad pri znepriechodneniu zvodov k zatečeniu do strechy (najvýraznejšia je toto nebezpečenstvo u mezistřešního žľabu). Odporúčame teda, ak ste vo fáze projektu, realizovať na objekte žľaby podstrešnej.
 
Rozdelenie podľa materiálu odkvapov a zvodov:
Kovové odkvapy môžu byť vykonané z nasledujúcich materiálov
- Pozinkovaný plech - materiál bežný, veľmi lacný, musí sa ale udržiavať nátery a pod.
- titánzinkové plech (napríklad Rheninzink) - bezúdržbový materiál, veľmi obľúbený
- Medený plech - bezúdržbový materiál, časom získa čiernu a následne zelenú patinu - najdrahší ale veľmi efektné variant
- Plechy s povrchovou úpravou - odkvapové systémy z pozinkovaného plechu opatreného z výroby ochrannou vrstvou polyesteru, PU alebo inou ochrannou vrstvou (napr. Assa, Isola, Lindab, Ruukki, Satjam)
- Nerezový plech - bezúdržbový materiál, zostáva veľmi dlho lesklý
 
Z ďalších materiálov môžeme menovať odkvapy plastové, ktoré ale v mnohých prípadoch z estetického hľadiska zaostávajú za odkvapy kovovými. Sú ale aj imitácia kovových odkvapov, ktoré veľmi vydarene napodobňujú odkvapy medené alebo odkvapy kovové s povrchovou úpravou. Tu je ale potrebné počítať s vyššou cenou. Plastové odkvapy majú tú výhodu, že vo väčšine prípadov sú deformácie vratné, teda keď sa žľab trošku roztiahne kvôli ľadu, vráti sa späť na pôvodnú dimenziu (ak nedôjde k prasknutiu pod.).
 
Spádovanie odkvapov:
Či už vám ktokoľvek nahovára čokoľvek, bezspádové odkvap je nezmysel. Ako v norme, tak v návodoch výrobcov nájdete údaje o minimálnom spádovanie daného výrobku. Odporúčame spádovať v spáde 0,5%, čo zodpovedá 5 mm na 1m žľabu. Na 10m ide o 50 mm, nie sú to teda strašná čísla. Spádovanie dosiahneme žľabovými háky, respektíve ich osadením.
Ak niekde v odkvape ostáva voda, nie je to dobre, najmä s ohľadom na materiál žľabov.
Ak sa rozhodnete nainštalovať si odkvap sami a máte už hotovú strechu a nechcete odkrývať okraj strechy pre umiestnenie klasických hákov, odporúčam nasledujúce dva systémy. Jedným z nich sú háky, ktoré sú jeden ako druhý a skrutkujú sa k fasáde či k čelu krokvy. U prvých je nutné jednotlivé háky naohýbať (každý jeden hák je ohnutý v inom mieste, aby bolo možné vytvoriť spád). U druhého systému je použitý jeden hák, ktorý ale montujeme o niečo nižšie než hák predchádzajúce.
Odkvapy by mali byť namontované tak, aby pri ich naplnenie zrážkami pretiekol vždy na stranu od objektu, nie k objektu. To znamená že predná hrana žľabu je nižšie než hrana zadné.
 
Odkvapy v zimnom období:
Za najväčšieho nepriateľa odkvapov možno (okrem zlé montáže) považovať zimu, respektíve kvantá snehu a ľadu, ktorá sa do odkvapov tlačí. Ako predísť znefunkčnenie odkvapov ľadom, alebo dokonca zničenie odkvapov?
Najzložitejším riešením je každoročná skladaní odkvapov spory zimou. Je to náročná operácia, v oblastiach horských a v oblastiach s vysokým úhrnom snehových zrážok ide však o riešenie nejfunkčnější. V týchto oblastiach sa okrem iného často navrhujú strechy tak, aby z nich mohol sneh bez problémov splavovať. Ak sa rozhodneme pre možnosť odobraní odkvapov na zimu, už by sme mali uvažovať o systéme,, stavebnica "a nie o odkvapoch, ktoré sa medzi sebou letov a nie je možné rozobrať a skladovať na menšom priestore.

Druhá varianta, pri ktorej zostávajú odkvapy na mieste a sú relatívne chránené, je tzv. Podrazenie odkvapov, u ktorého sa odkvapy namontujú nižšie (brané od hrany krytiny), ako je obvyklé. Tým je dosiahnuté to, že pri rýchlom zosunutiu snehu zo strechy sneh,, preskočí "odkvap a ten nie je odtrhnutia alebo deformovaný. Rizikom tohto opatrenia môže byť to, že pri veľmi intenzívnom daždi môže časť zrážok skončiť mimo odkvap, pretože ho preskočí rovnako ako sneh.
Najmä u starých striech, ktoré nie sú dobre zateplené, dochádza k markantnému roztápaniu snehu z povrchu strechy ktorý v odkvapoch okamžite mrzne. Razantne zmenšiť môžeme tvorbu ľadu v odkvapoch zateplením strechy. Ale ani toto opatrenie niekedy nepomôže, pretože strešné rovina obrátená na juh bude v jarných vystavená cez deň slnku a navečer voda v odkvapoch zamrzne. Potom musíme prikročiť ku spriechodnenie odkvapov vyhrievaním.
 
Doplnky odkvapového systému:
Okrem bežných prvkov, ako sú žľabové háky, zvody, kolená, soklová kolená, tŕne, .. je možné systém doplniť o ďalšie prvky.
napríklad:
Lapače nečistôt a lístia
Odbočky do suda (odvádzače vody) pre odvod vody
Zberača vody s hadicou a ochranou proti pretečeniu

 Než si začnete vyberať odkvap, rozhodnite sa v nasledujúcich parametroch:
  • Budete si odkvap montovať sami? Ak áno, ohľadne sa skôr po stavebnicovom systéme, ktorý nevyžaduje nejaké špeciálne nástroje.
  • Nechcete odkvapy natierať? Jednoznačne upustite od najlacnejších pozinkovaných odkvapov bez povrchovej úpravy.
  • Máte krytinu alebo nejaké strešné doplnky z medi? Najlepšou voľbou sú pre Vás medené odkvapy. Meď je totiž voči iným kovom na báze pozinku alebo titánzinku neznášanlivá, a to ani nemusí byť s týmito prvkami v priamom kontakte, stačí keď z medenej krytiny steká voda do pozinkovaného odkvapu a môžete sa tešiť na jeho skorú degradáciu.
  • Budete odkvapy na zimu dávať dole? Opäť je pre Vás najlepšou investíciou stavebnice, nie letované alebo tmelenej odkvapy.
  • Bolo by pre Vás ideálne neohýbať si háky, ale namontovať na stenu alebo hranu strechy lištu v spáde, do ktorej by ste osádzali totožné háky? Je pre Vás ideálny systém otočných hákov RHEINZINK.
  • Uvažujete o tom, že plochú strechu so starými asfaltovými pásmi bez povrchovej ochrany doplníte o novej pozinkované alebo titánzinkové žľaby? Najskôr radšej strechu ošetrite ochranným náterom alebo novým asfaltovým pásom s posypom. Mohli by ste sa nechtiac stretnúť s tzv. Asfaltovou koróziou, ktorá vzniká najmä na nechránených asfaltových oxidovaných pásoch pri slabom daždi. Pásy bez povrchovej ochrany voči slnečnému žiareniu degradujú a slabý dážď do seba absorbuje produkty tejto degradácie a výsledkom je veľmi koncentrovaná agresívny látka, ktorá je schopná urobiť rezivými týždeň staré odkvapy.
  • Ak máte nejakú otázku k spomínanej problematike, kontaktujte nás v sekcii kontakty.
Tento web využíva cookies pre Vašu pohodlnejšiu prácu. Kliknutím na "súhlasím" uzavrite túto lištu.
Zaregistrujťe sa pre odber noviniek a akčných ponúk!